Homar, Brió, Portaceli i Broggi entre els finalistes dels XVIII Premis Max

Redacció

La XVII edició dels Premios Max de teatre que se celebraran el proper 18 de maig a la Sala Barts de Barcelona, ja tenen finalistes. De la decisió del jurat -presidit per Carlos Gil i integrat per Salvador Enríquez, Mar Gómez, Guillermo Heras, Susana Herreras, Joan Muñoz i Liz Perales- en destaquen, entre altres, la nominació en diferents categories de Gemma Brió per Llibert i Lluís Homar per Terra Baixa, que s’enfrontarà a dos catalans més com a millor actor principal: Francesc Orella per El President, i Sergi López per 30/40 Livingstone. Oriol Broggi i Carme Portaceli, per la seva banda, estan nominats a millor direcció per Adiós a la infancia i El President, respectivament. La companyia Obskené opta també a dues nominacions, com a millor espectacle revelació i millor adaptació d’Anna Maria Ricart per Fuenteovejuna, breve tratado sobre las ovejas domésticas. En les categories de dansa destaca la coproducció del Mercat de les Flors Caída Libre de Sharon Fridman, que també opta a diverses nominacions, i a la de teatre familiar DOT, de Maduixa Teatre.

Aquí podeu veure la llista completa:

Millor espectacle de teatre
· Cuando deje de llover de Madrid Destino Cultura Turismo i Negocio
· El President de Bitò Produccions i Teatre Nacional de Catalunya
· El triángulo azul del Centro Dramático Nacional – Valle Inclán

Millor espectacle de dansa
· Bosque Ardora de Danza Molina (Compañía Rocío Molina)
· Cenizas o dame una razón para no desintegrarme de Losdedae Compañía de Danza
· Free fall (Caída libre) de Compañía Sharon Fridman

Millor espectacle musical
· L’Eclipsi del Grec 2014 Festival de Barcelona i Teatre Nacional de Catalunya
· El eunuco de Mixtolobo, S.L, Proyectos Labaska 64 i La Lupa
· La ópera del Malandro de Teatro Defondo

Millor espectacle infantil o familiar
· DOT de Maduixa Teatre
· El señor de las moscas d’Acción Sur / La joven compañía
· Nidos de Máquina Teatral Teloncillo

Millor espectacle revelació
· Llibert de Cia. Llibertàries
· Fuenteovejuna, breve tratado sobre las ovejas domésticas de Compañía Obskené
· Los nadadores nocturnos de Draft.inn

Millor producció privada d’arts escèniques
· Carne de gallina d’Arteatro, P.T, Teatro del Cuervo i La Estampa Teatro
· Duet for one de Guindalera T.C
· Regreso al hogar de Tribueñe

Millor autoria teatral
· Francisco Nieva per El rayo colgado y peste del loco amor
· Antonio Tabares per La punta del iceberg
· Laila Ripoll i Mariano Llorente per El triángulo azul

Millor autoria revelació
· Gemma Brió per Llibert
· Iñigo Guardamino per Vacaciones en la inopia
· Miguel Ángel Sánchez per Ejecución hipotecaria

Millor adaptació o versió teatral
· Pau Miró i Lluís Homar per Terra baixa
· Ignacio del Moral per El viaje a ninguna parte
· Anna Maria Ricart per Fuenteovejuna, breve tratado sobre las ovejas domésticas

Millor composició musical per espectacle escènic
· Sabino Bikandi per Gelajauziak
· Albert García Demestres per L’Eclipsi
· Iñaki Salvador per Zazpi aldiz elur

Millor coreografia
· Sharon Fridman per Free fall (Caída libre)
· Thomas Noone per Brutal love poems
· Rocío Molina per Bosque Ardora

Millor direcció d’escena
· Oriol Broggi per Adiós a la infancia
· Carme Portaceli per El President
· Julián Reta per Cuando deje de llover

Millor disseny d’espai escènic
· Llorenç Corbella per L’Eclipsi
· Arturo Martín Burgos per El triángulo azul
· Baltasar Patiño per Bobas & Gallegas (Mofa & Befa en el Siglo de Oro)

Millor disseny de vestuari
· Míriam Compte per Doña Rosita la soltera o el lenguaje de las flores
· Felype de Lima per Fausto
· Eva del Palacio i Fernando Aguado per El rayo colgado y peste de loco amor

Millor disseny d’il·luminació
· Xavier Albertí per Terra Baixa i Lluís Homar
· Carlos Marqueríe per Bosque Ardora
· Juan Gómez-Cornejo per Fausto

Millor actriu protagonista
· Gema Matarranz per Juana, la reina que no quiso reinar
· Rebeca Valls per Casa de muñecas
· Blanca Portillo per El testamento de María

Millor actor protagonista
· Lluís Homar per Terra baixa
· Sergi López per 30/40 Livingstone
· Francesc Orella per El President

Millor actriu de repartiment
· Rosa Novell per L’Última trobada
· Marta Poveda per Donde hay agravios no hay celos
· Susi Sánchez per Cuando deje de llover

Millor actor de repartiment
· Pau Durà per La punta del iceberg
· Pepón Nieto per El eunuco
· Fernando Sansegundo per Donde hay agravios no hay celos

Millor ballarina principal
· Alba Barral per Brutal love poems
· Rocío Molina per Bosque Ardora
· Olga Pericet per Pisadas

Millor ballarí principal
· Israel Galván per Fla.co.men
· Manuel Liñán per Nómada
· Chevi Muraday per Cenizas

Millor elenc o intèrpret solista de dansa
· Pau Cólera, Jonathan Foussadier, Maite Larrañeta, Alejandro Moya, Melania Olcina i Léonore Zurflüsh per Free fall (Caída libre)
· Kukai Dantza (Alain Maya, Eneko Gil, Ibon Huarte, Jon Maya i Urko Mitxelena) per Gelajauziak
· Jonatan Miró, Adrián Santana, Inmaculada Aranda, Anabel Moreno i Águeda Saavedra per Nómada

Articles relacionats

#estoyrara arriba a la Sala Barts

La Sala Barts acollirà el show Estoy rara, un espectacle còmic carregat d’humor negre, que ve precedit pel seu rotund èxit a les xarxes, amb més de 500.000 visualitzacions a […]

Comentaris
Sigues el primer en deixar el teu comentari