Tot el que necessites per anar al teatre

Lluís Pasqual, Sol Picó, Foot-ball i Max Glaenzel, únics finalistes catalans als Premios Max 2016

30 març 2016
b

Els finalistes dels XIX Premios Max de las Artes Escénicas ja són públics i, enguany, són pocs els espectacles o artistes catalans nominats. Destaquen, en les categories de teatre, la nominació a Millor director de Lluís Pasqual per El Rei Lear (Teatre Lliure), que també està nominat a la Millor adaptació, i de Max Glaenzel en la categoria de Millor espai escènic per a El público (coproducció del TNC i Teatro de la Abadía), que també s’endú la nominació de millor actriu de repartiment per a Irene Escolar. En les categories de dansa, Foot-ball, de Cesc Gelabert i el TNC, està nominat a Millor espectacle de dansa i We Women (Festival Grec) li ha valgut a Sol Picó la nominació a Millor coreografia.

TEATRE_BARCELONA-rei_lear-nuria_espert-REVISTA1

Finalistes XIX edició dels Premis Max:

Millor espectacle de teatre
– El alcalde de Zalamea de la Compañía Nacional de Teatro Clásico – INAEM.
La piedra oscura de Lazona Films, S.L. i Centro Dramático Nacional.
Reikiavik d’Entrecajas Producciones Teatrales, S.L.

Millor espectacle de dansa
El amor brujo de Víctor Ullate Ballet – Comunidad de Madrid.
En el desierto de Losdedae.
Flamenco untittled de Olga Pericet.
Foot-ball de Teatre Nacional de Catalunya, Gelabert Azzopardi i
Mediaproducción, S.L.U.
XV años Cienfuegosdanza de Cienfuegosdanza.

Millor espectacle musical
Galanteos en Venecia de Teatro de la Zarzuela – INAEM.
L’aneguet lleig (El patito feo) de Albena Produccions, S.L., Centre Teatral
Escalante / Diputació Valencia.
La Celia de Maji, S.L.

Millor espectacle infantil o familiar
El pájaro prodigioso de La Maquiné.
Moby Dick de Teatro Gorakada.
Pinoxxio de Ananda dansa.

Millor espectacle revelació
Nosotros no nos mataremos con pistolas de Wichita Co.
Danzad malditos de Malditos.
Penev de La teta calva.

Millor producció privada d’arts escèniques
– Antígona, Edipo Rey y Medea de Teatro de la Ciudad, S.L.
En el desierto de Losdedae, S.L.U.
Pinoxxio d’Ananda Dansa.

Millor autoria teatral
– Paco Bezerra per El señor Ye ama a los dragones.
– Alberto Conejero per La piedra oscura.
– Juan Mayorga per Reikiavik.

Millor autoria revelació
– Pablo Remón per 40 años de paz.
– Víctor Sánchez per Nosotros no nos mataremos con pistolas.
– Marco Vargas, Chloé Brûlé, Juan José Amador i Fernando Mansilla per
Libertino.

Millor adaptació o versió teatral
– Miguel del Arco per Antígona.
– Lluís Pasqual per El rei Lear.
– Alfredo Sanzol per Edipo Rey.

Millor composició musical per espectacle escènic
– Luis Miguel Cobo per Los hermanos Karamázov.
– Mariano Marín per En el desierto.
– Pep Llopis per Pinoxxio.

Millor coreografia
– Chevi Muraday per En el desierto.
– Sol Picó per We women.
– Rosángeles Valls i Toni Aparisi per Pinoxxio.

Millor direcció d’escena
– Juan Mayorga per Reikiavik.
– Pablo Messiez per La piedra oscura.
– Lluís Pasqual per El rei Lear.

Millor disseny d’espai escènic
– Max Glaenzel per El público.
– Elisa Sanz per La piedra oscura.
– Edison Valls per Pinoxxio.
– Gerardo Vera per Los hermanos Karamázov.

Millor disseny de vestuari
– Alejandro Andújar per Los hermanos Karamázov.
– Ana López Cobos i María Calderón per En el desierto.
– Pascual Peris per Pinoxxio.
– Elisa Sanz per El señor Ye ama a los dragones.

Millor disseny d’il·luminació
– Valentín Álvarez per Rinoceronte.
– Miguel Ángel Camacho per El mercader de Venecia.
– Juan Gómez-Cornejo per Los hermanos Karamázov.
– Paloma Parra per La piedra oscura.

Millor actriu protagonista
– Bárbara Lennie per La Clausura del Amor.
– Gloria Muñoz per El señor Ye ama a los dragones.
– Aitana Sánchez-Gijón per Medea.

Millor actor protagonista
– Carmelo Gómez per El alcalde de Zalamea.
– Daniel Grao per La piedra oscura.
– Pepe Viyuela per Rinoceronte.

Millor actriu de repartiment
– Lola Casamayor per El señor Ye ama a los dragones.
– Irene Escolar per El público.
– Julieta Serrano per Ninette y un señor de Murcia.

Millor actor de repartiment
– Óscar de la Fuente per Los hermanos Karamázov.
– Joaquín Notario per El alcalde de Zalamea.
– Juan Vinuesa per Desde aquí veo sucia la plaza.

Millor ballarina principal
– Chloé Brûlé per Libertino.
– Ana Luján per Pinoxxio.
– Olga Pericet per Flamenco untittled.

Millor ballarí principal
– Toni Aparisi per Pinoxxio.
– Chevi Muraday per En el desierto.
– Marco Vargas per Libertino.

Millor elenc o intèrpret solista de dansa
– María Arques, Maynor Cháves, Laura García, Kailen Lewis, Sara López Vicente,
Aitor Matres, Sergio Moya, Diana Noriega, Edoardo Ramírez i Dana Raz per XV
años Cienfuegosdanza

– Paloma Calderón, Sara Canet, Ester Garijo, Miguel Machado i Cristina Maestre
per Pinoxxio.
– Elenc de la Compañía Malditos per Danzad malditos.

Uneix-te gratis a Teatre Barcelona
Creant el teu usuari gaudiràs de sortejos i promocions, podràs valorar espectacles i deixar els teus comentaris, accedir al Calendari TB amb tota la programació i rebre el nostre newsletter setmanal amb tota l'activitat teatral de la ciutat de Barcelona.

Información básica sobre protección de datos: Responsable: Escenes i Publics, SL. Finalidad: desarrollar su actividad comercial, cumplir las contrataciones realizadas por los usuarios y remitir comunicaciones comerciales personalizadas en base a un perfilado a los usuarios (en caso que nos autoricen a ello). Legitimación: Consentimiento del interesado. Destinatarios: Escenes i Publics, SL y proveedores legitimados externos. Derechos: Acceder, rectificar y suprimir los datos, así como otros derechos como se explica en la información adicional. También se puede instar reclamación ante la agpd.es.

Comentaris
Sigues el primer en deixar el teu comentari