Tot el que necessites per anar al teatre

Els Premis de la Crítica donen a conèixer els finalistes de 2018

5 març 2019
n

Els Premis de la Crítica de les Arts Escèniques 2018 ja té finalistes. El proper dilluns 25 de març (20 h), al Teatre Poliorama, sabrem qui es farà amb els guardons, en un acte conduït pels periodistes Anna Pérez Pagès i Toni Puntí i que es dedicarà a la memòria del crític de Recomana i cronista d’El Periódico César López Rosell, desaparegut l’estiu passat.

Dues produccions del Teatre Nacional de Catalunya, La importància de ser Frank Els Jocs Florals de Canprosa, són les que més nominacions han obtingut als XXI Premis de la Crítica d’Arts escèniques: totes dues són finalistes en sis categories. Les segueixen de prop, amb cinc nominacions, una tercera producció del TNC, Temps salvatge, i Una gossa en un descampat, de la Sala Beckett i el Grec 2018; i amb quatre, Sopa de pollastre amb ordi, de La Perla 29, i La jaula de las locas, de Nostromo Live.

El jurat dels premis teatrals, integrat per Jordi Bordes (El Punt/ Avui), Elisa Díez (Butaques i somnis), Sergi Dòria (ABC), Imma Fernández (El Periódico), Teresa Ferré (NacióDigital), Santi Fondevila (Ara/ Time Out Barcelona), Andreu Gomila (Time Out Barcelona), Iolanda G. Madariaga (Recomana), Gemma Moraleda (Somnis de teatre), Juan Carlos Olivares (La Vanguardia / Time Out Barcelona), Ramon Oliver (La Vanguardia-Qué fem), Marcos Ordóñez (El País), Xavi Pardo (RAC 1), Maria Josep Ragué (El Mundo), Núria Sabat (Recomana), José Carlos Sorribes (El Periódico), Andreu Sotorra (Clip de Teatre) i Pep Vila  (Entre Caixes – Catalunya Ràdio), ha escollit els següents finalistes:

Espectacle
La importància de ser Frank, de Teatre Nacional de Catalunya i La Brutal
Sopa de pollastre amb ordi, de La Perla 29
Una gossa en un descampat, de Sala Beckett i Grec 2018

Espectacle Internacional
Belgian Rules/ Belgium Rules, de Troubleyn 
La Reprise – Histoire(s) du Théâtre (I), d’International Institute of Political Murder, Théâtre national Wallonie-Bruxelles
Ombra (parla Eurídice), de Schaubühne Berlin

Noves Tendències 
, de Baró d’Evel
La Plaza, d’El Conde de Torrefiel
My Low Cost Revolution, de FAC

Musical
Els Jocs Florals de Canprosa, de Teatre Nacional de Catalunya
Fun Home, de No Day But Today
La jaula de las locas, de Nostromo Live

Petit Format
Ovelles, de Sala Flyhard
Travy, de Teatre Lliure
Vania, de Heartbreak Hotel i Titus Andrònic SL

Direcció
Sergi Belbel, per Una gossa en un descampat
Jordi Prat i Coll, per Els Jocs Florals de Canprosa
Ferran Utzet, per Sopa de pollastre amb ordi

Actriu Principal
Elisabet Casanovas, per Kassandra
Màrcia Cisteró, per Sopa de pollastre amb ordi
Vicky Luengo / Maria Rodríguez, per Una gossa en un descampat

Actor Principal
Pere Arquillué, per Àngels a Amèrica
Luis Bermejo, per Vania
David Verdaguer, per La importància de ser Frank

Actriu de Repartiment
Laura Conejero, per La importància de ser Frank
Nora Navas, per 4D Òptic
Júlia Truyol, per El temps que estiguem junts

Actor de Repartiment
Quim Àvila, per El temps que estiguem junts
Jordi Banacolocha, per Que rebentin els actors
Lluís Villanueva, per Sopa de pollastre amb ordi

Actriu de Musical
Rosa Boladeras, per Els Jocs Florals de Canprosa
Mariona Castillo, per Fun Home
Anna Moliner, per Els Jocs Florals de Canprosa

Actor de Musical
Ivan Labanda, per La jaula de las locas
Àngel Llàcer, per La jaula de las locas
Joan Vàzquez, per Ciutat de gespa

Text
Clàudia Cedó, per Una gossa en un descampat
Josep Maria Miró, per Temps salvatge
Iván Morales, per Esmorza amb mi

Dramatúrgia / Adaptació
Jordi Prat i Coll, per Els Jocs Florals de Canprosa
Àlex Rigola, per Vania
Joan Yago, per Sis Personatges – Homenatge a Tomàs Giner

Música Original / Adaptada
Nao Albet, per Falsestuff
Andreu Gallén, per Maremar
Paula Jornet, per La importància de ser Frank

Espai Escènic
Alejandro Andújar, per Medea
Lluc Castells, per Temps salvatge
Raquel Ibort, Marc Salicrú i Marc Udina, per Fun Home

Vestuari
Montse Amenós, per Els Jocs Florals de Canprosa
Maria Armengol, per La importància de ser Frank
Míriam Compte, per La jaula de las locas

Il·luminació
Ignasi Camprodon, per Temps salvatge
Carlos Marquerie, per Sol Solet
Pascal Mérat, per Medea

Eines Digitals
Carles Tamayo, per Medea
Klaas Verpoest, per La neta del senyor Linh
Vicenç Viaplana i David Muñiz, per Kingdom

Espai Sonor
Clara Aguilar, per Pool (No Water) 
Jordi Bonet, per Temps salvatge
Maxime Glaude, per La tristeza de los ogros

Revelació
Paula Jornet, per La importància de ser Frank
Laia Manzanares, per Temps salvatge
Albert Salazar, per A.K.A. (Also Known As)

Teatre familiar

Espectacle de Teatre Familiar
Bianco, de Cia. LaBú Teatre
Kàtia, de Teatre Nu
Laika, de Xirriquiteula Teatre

Jurat: Ferran Baile (Recomana), Montse Barcon (Oxitocina), Jordi Bordes (El Punt/ Avui), Núria Cañamares (Recomana), Francesc Esteve (Inquietuds culturals), Iolanda G Madariaga (Recomana), Marc Sabater (Petit Sabadell/ Petit Terrassa) i Andeu Sotorra (Clip de Teatre).

Espectacle per a joves
El temps que estiguem junts, de Teatre Lliure
Falsestuff, de Teatre Nacional de Catalunya i Grec 2018 Festival de Barcelona i Associació Uns Nois que fan Teatre
Pool (no water), d’Íntims Produccions i Col·lectiu VVAA
Una gossa en un descampat, de Sala Beckett i Grec 2018

Jurat: Novaveu

Dansa

Espectacle nacional
Èpica, d’Aimar Pérez Galí
Pasionaria, de La Veronal
Set of Sets, de Guy Nader i Maria Campos

Espectacle internacional
Os serrenhos do Caldeirao, de Vera Montero
Xenos, d’Akram Khan
20 ballarins pel segle XX, de Boris Charmatz

Ballarina
Alba Barral, per Closer
Núria Guiu, per Likes
Laia Duran, per Habitació 13-Taverne

Ballarí
Chey Jurado, per Cuculand Souvenir
Lisard Tranis, per Set of Sets
Pol Jiménez, per La oscilante

Coreografia
La Veronal, per Pasionaria
Salva Sanchis, per Radical Light
Guy Nader i Maria Campos, per Set of Sets

Solo
La oscilante, de Pol Jiménez
Likes ,de Núria Guiu
Nixie (Deep Inside), d’Eulàlia Bergadà

Jurat: Clàudia Brufau (Revista Musical Catalana), Carmen del Val (El País), Montse Otzet (Recomana), Oriol Puig (Núvol), Bàrbara Raubert (Time Out) i Jordi Sora (Escena de la Memòria)

Arts de carrer IV

Hippos,  de  Zum-Zum Teatre i Quim Bigas
#moneyforfree, de John Fisherman
La Llista, de Quim Bigas amb la col·laboració de Raquel Tomàs
Flou Papagayode Mumusic Circus

Jurat: Núria Cañamares (Recomana), Imma Fernández (El Periódico), Aída Pallarès (Entreacte), Xavi Pardo (Rac 1), Manuel Pérez i Muñoz (Entreacte) i
Oriol Puig Taulé (Núvol)

Uneix-te gratis a Teatre Barcelona
Creant el teu usuari gaudiràs de sortejos i promocions, podràs valorar espectacles i deixar els teus comentaris, accedir al Calendari TB amb tota la programació i rebre el nostre newsletter setmanal amb tota l'activitat teatral de la ciutat de Barcelona.

Información básica sobre protección de datos: Responsable: Escenes i Publics, SL. Finalidad: desarrollar su actividad comercial, cumplir las contrataciones realizadas por los usuarios y remitir comunicaciones comerciales personalizadas en base a un perfilado a los usuarios (en caso que nos autoricen a ello). Legitimación: Consentimiento del interesado. Destinatarios: Escenes i Publics, SL y proveedores legitimados externos. Derechos: Acceder, rectificar y suprimir los datos, así como otros derechos como se explica en la información adicional. También se puede instar reclamación ante la agpd.es.

Comentaris
Sigues el primer en deixar el teu comentari